GRAFIKALETNÍ ŠKOLA ADI pro veřejnost ZAMĚŘENÍ: ILUSTRACE VE VÝTVARNÉM UMĚNÍ Vyučující: prof.František Hodonský, doc. Dalibor Smutný, MgA.Pavel Pecina ANOTACE: Grafika je klasický výtvarný obor, jenž dovoluje realizovat obraz grafickou technikou, umožňující množením tisků stejné výrazové kvality. Nese hlubokou kulturní a uměleckou tradici, spojenou s řemeslnou dovedností ovlivňující výslednou kvalitu díla. V historii sloužila grafika jako přenos obrazových informací, malovaných a kresebných záznamů, map, vedut a ilustrací. Doprovázela text, jenž byl množen díky vynálezu knihtisku v polovině 15 století. V historii najdeme mnoho významných umělců, jejich dílo nás fascinuje, jak svoji vysokou uměleckou úrovní, tak nevyčerpatelnou imaginací. V dějinách výtvarného umění nelze opomenou takové umělce jako byl rytec Václav Hollar, který vedle panoramatických vedut měst, fascinuje krásou rytin motýlů, lastur a zátiší. Nezaměnitelnost rukopisu Rembrandtových leptů s biblickou a žánrovou tématikou doplňují autoportréty. Kresebná zkušenost prostupující do oblasti klasické malby se zúročuje v kráse ilustrací Máchova Máje, od významného českého malíře Jana Zrzavého. Grafika dovoluje také práci s barvou. Šumava, kniha dřevorytů grafika Josefa Váchala, doplněna autorovými texty, je příkladem nevyčerpatelných možností barevného soutisku v iluzivním a atmosférickém příběhu lesních motivů. Grafika inspiruje a ovlivňuje svými výrazovými prostředky i mnoho součastných umělců. Příkladem jsou autoportréty Chucka Close vycházející z grafických postupů barevného soutisku, realizované malbou i grafikou, nebo černobílé siluety figur, evokující obrazovou strukturu černobílého otisku linorytu, sumarizující příběhy součastné vizuální umělkyně Kary Walker. Letní škola v ADI se v letošním 1. ročníku bude zabývat právě motivem grafického obrazu na volně pojaté téma Letní příběh a to v kontextu s dějinami umění i současným uvažováním. Bude na každém posluchači, jaký způsob ztvárnění zvolí a jaký příběh si pro svůj umělecký záměr vybere a zda to bude dekorativní záležitost nebo kresba, grafika s hlubší obsahovou rovinou. Snahou pedagoga bude vést absolventa kurzu k výběru vhodné grafické techniky adekvátní s formou i s významovým vyjádřením k tématu, v počátku založené na vysvětlení a praktické ukázce pojmů, jako je kompozice a zlatý řez, vztahy mezi nimi, světlo, stín, iluzivní perspektiva, proporce, struktura, detail, atmosféra apod. Kurz bude zahájen teoretickou částí, kresebnými přípravami, studiemi, návrhy kompozic za použití vybraného motivu. Po diskuzi nad skicami se přistoupí k samotnému návrhu a vlastní realizaci. Výsledkem pětidenního tvoření bude hotová grafika (tisky), vytvořená vhodnou grafickou technikou s teoretickými poznatky a praktickými zkušenostmi.
téma / Letní příběh pondělí / úvodní přednáška, historie grafických technik, ukázky grafických tisků, individuální konzultace nad zpracováním tématu a realizace úterý / diskuze nad návrhy, realizace tématu v grafických technikách, důraz na individuální přístup ve způsobu rytí, tipy grafických nástrojů a jejich použití v materiálu. středa /zkušební tisky účastníků kurzu, ukázky ručního tisku a tisku na hlubotiskovém lise čtvrtek / definitivní tisky, dokončovací práce na matrici, sušení grafických listů pátek / závěrečné konzultace, instalace výstavy, fotografická dokumentace. Potřebné pomůcky: pracovní oděv vlastní grafické nástroje ( prodejna výtvarných potřeb), jehla na rytí, rydla na dřevořez, linoryt lino cca 60 x 40 cm (OBI, HORNBACH, BAUMAX) dřevěné desky,dřevotříska, překližka od cca 3 mm – 12mm, cca 60 x 40 cm (OBI, HORNBACH, BAUMAX) folie vhodné pro rytí ( 0,5-0,8 mm) do A2, (prodejna Řempo, Dlouhá ul., Praha 1) ruční papír,(Plzeňský karton, na hlubotisk, prodejna Zlatá loď) formát A1 cca 60 x 40 cm barva na hlubotisk(černá, další barvy) barvy na linoryt tužky, pastelky, staré hadry SEZNAM VĚCÍ NA KRESBU:
Výuka probíhá v ateliérech ADI, a to od pondělí do pátku zpravidla 8 vyučovacích hodin denně (kontaktní výuka + samostatná práce): 09.00 - 12.00 hod. / výuka Čas výuky se může lišit v závislosti na konkrétní náplni kurzu. V pátek odpoledne (cca 14 – 15 hod.) proběhne v ateliérech prezentace výsledků týdenní práce účastníků, po níž budou úspěšným absolventům kurzu předána osvědčení o absolvování. |